Header Image

Made in Estonia

ekspordikonverents

29. OKTOOBER 2020 | Swissôtel Tallinn | Ülekanne Zoomis

Eesti SKP-st moodustab eksport üle 75%, seega ei ole võimalik ületähtsustada meie väliskaubandusega tegelevate ettevõtete olulisust, ning nende hea käekäik peaks minema korda igale inimesele. Ootamatult tekkinud COVID-19 kriis ei andnud kevadel võimalust selleks valmistuda. Sügisperioodil teame, et ees ootab palju erinevaid väljakutseid ning ka keskkond ei ole enam endine, kuid iga muutus pakub uusi võimalusi. Ka kolmandat aastat korraldatav Made In Estonia ekspordikonverents tuleb sellel aastal teisiti kui varasemad, kuid nagu ikka pakume kvaliteetset ning ajakohast sisu ja toome kokku avaliku ja erasektori, et ühiselt arutada Eesti ekspordi- ja majanduspoliitika arenguid, rõhutada kõrgemal tasemel ettevõtjate vajadusi ning vahetada kogemusi.

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse, Eesti Kaubandus-Tööstuskoja ja Swedbanki korraldatav ekspordikonverents “Made in Estonia” toimub 29. oktoober algusega kell 9.00 Swissôtel Tallinnas aadressil Tornimäe 3 ning ülekanne Zoomis.

Tänavusel konverentsil jagavad Eesti eksportöörid oma müügikogemusi välisturgudel, EASi ekspordinõunikud teevad ülevaate Soome, Saksamaa, Rootsi, Hiina, Norra ja USA turul toimuvast ning fookuses on storytelling. Konverentsil on esmakordselt võimalik osaleda ka läbi digikanalite.

Konverents on tasuta, oodatud on kõik eksportöörid ja avaliku sektori poliitikakujundajad.

Ajakava

29. OKTOOBER 2020 | Swissôtel Tallinn | Ülekanne Zoomis

09.00

Registreerumine, hommikukohv ja suupisted

09.25

Zoom ülekande algus

09.30

Avasõnad
Eesti Vabariigi president Kersti Kaljulaid
Päevajuht Kaarel Mikkin (Brand Manual)
EASi juhatuse esimees Peeter Raudsepp
Eesti Kaubandus-Tööstuskoja peadirektor Mait Palts

10.00

USA turu ülevaade

EASi ekspordinõunik James York on põline new-yorklane, kes on ka Eestis elanud ning siinsete oludega suurepäraselt kursis. Oma taustalt on James ettevõtja, turundus- ning juhtimiskonsultalt, kes tegeleb EASis oma meelistegevusega – loob sildu oma kahe kodu – Eesti ja USA vahel.

Kui sul on vaja abi ärikontaktide leidmisega, turu ülevaadet, turuspetsiifilist müügi- ja turundusnõu või muud abi USA turule sisenemisel, siis tasub Jamesiga kõne kokku leppida ja asja täpsemalt arutada.

James S. York (EASi ekspordinõunik)

10.05

Eesti majanduse ja ekspordi väljakutsed

Tööstuse olukorrast jooksva aasta baasil ja millised trende näeme ekspordis. Mida näitavad numbrid – kus on ettevõtted kõige haavatavamad ja kus on riskid suuremad.
Kevadise tööstusettevõtete uuringu alusel – millised on ettevõtete plaanid automatiseerimise, digitaliseerimise ja uute tehnoloogiate kasutuselevõtul.

Liisi Himma ettevõtete panganduse juht ja Raul Kirsimäe tööstusosakonna juht Swedbankis

10:30

Saksamaa turu ülevaade

Tiina Kivikas elab ja töötab Saksamaal Nürnbergis ning omab kogemust EASi ekspordinõunikuna Saksamaal alates 2013. aastast. Tiina peamine tugevus on kohaliku turu süvitsi tundmine. Töötades Saksamaal ja puutudes igapäevaselt kokku sealsete majandusuudiste, trendide ja tavadega ning omades mainimisväärset kontaktide võrgustikku, suudab ta Eesti eksportööre kiirelt nõustada ning vajalike kontaktidega ja infoga varustada. Kohtudes väga erinevate sektorite esindajatega suudab Tiina lühikese aja jooksul märgata ja esile tuua konkreetse ettevõtte turule sisenemise võimalused, nö. kohaliku pilgu ja teadmiste läbi. Tiina toetab läbi EASi teenuste aastas ligi 100 ettevõtet nii Eestist kui Saksamaalt. Lisaks klassikalistele Eesti eksportööride erinevate tööstus-, transpordi- ja logistikasektorile pööravad üha enam tähelepanu Saksa turule ka Eesti IT ettevõtted. Väga oluline on leida oma sektoripõhiseid üritusi ning konverentse, kuhu oodatakse Eesti ettevõtteid nii osalema kui ka esinema. Siinkohal on Tiina ekspordinõunikuna alati valmis infot ja kontakte vahendama ning kaasa aitama.

Leana Kammertönsi lisandumisega Saksa tiimi laienes EASi tegevuspiirkond Saksamaal tänavu ka Nordrhein-Westfaleni liidumaale ja Berliini. Üle 20 aasta Saksamaal elanud Leanal on mitmekülgseid kogemusi nii era- kui ka avalikus sektoris. Tänu oma turundusalasele taustale on Leana võimeline kiiresti analüüsima ettevõtete turule sisenemise võimalusi ja abistama sobiva turustrateegia leidmisel. Boonuseks on tema teadmised Euroopa Liidu siseturu toimimismehhanismidest. Oluline on pidevalt jälgida kohalikke arenguid, suhelda partneritega ja ehitada üles pikaajalisi suhteid. Eesti on suutnud suhteliselt lühikese aja jooksul muuta oma kuvandit ühest tundmatust Ida-Euroopa riigist tuntud ja edukaks digiriigiks. See on ülisuureks trumbiks Eesti ettevõtjate taskus. Samas tuleb sellele vaatamata teha ära oma kodutöö ja valmistuda Saksamaa turuks põhjalikult ja professionaalselt. Siinkohal on Leana alati valmis nõustama selle koha pealt, milline see ettevalmistus täpselt olema peaks ja kuidas leida õigeid kontakte.

EASi Saksamaa eksporditeenused (eas.ee/eksport-saksamaale) oleme koondanud ühte kohta, et ettevõtjatel oleks neid mugavam leida.

Tiina Kivikas ja Leane Kammertöns (EASi ekspordinõunikud)

10.35

Kõrgtehnoloogia müügi väljakutsed
Taavi Madiberk (Skeleton Technologies OÜ)

11:00

Rootsi turu ülevaade

Kristi Kivi Frimpong on EASi ekpordinõunikuna töötanud alates 2016. aasta lõpust ning on nüüdseks abistanud üle 300 ettevõtte Rootsi turul. Sinna lisanduvad ka ettevõtted, kellega Kristi on EASi seminaride, messide ja networking’u ürituste kaudu kokku puutunud, mistõttu on see arv nüüdseks umbes 1000.

Kristi jaoks on üks olulisemaid ülesandeid mõista Rootsi erinevate sektorite võimalusi Eesti ettevõtete jaoks, esindada Eesti ettevõtete huve kohalikul turul ning luua pikaajalisi ärisuhteid ja kontakte Rootsi ettevõtetega, mis toovad kasu nii Eesti ettevõtetele kui ka Eesti majandusele.

Enne EASi tegeles ta ka eraettevõtjana ja 10 aastat erasektoris, mistõttu lähtub ta oma töös samadest põhimõtetest nagu eraettevõtja, tegutsedes strateegiliselt ja paindlikult, et võimalikult efektiivselt Eesti ettevõtete huve Rootsis esindada. Kristil on magistrikraad majanduses ja ärijuhtimises.

Kui teie ettevõte on huvitatud Rootsi turule sisenemisest, siis on teil abi EASi teenustest ning võite võtta otse ühendust, kontaktid leiate päevakava alt.

Kristi Kivi Frimpong (EASi ekspordinõunik)

11.05

Tööstusettevõtte kohanemine kriisiga HANZA Mechanics näitel
Emöke Sogenbits (Tartu ja Narva HANZA Mechanicsi metallitehaste juht, aasta naine 2019)

11.30

Lõunapaus

12:15

Hiina turu ülevaade

Ilaria Perla on töötanud ja elanud Hiinas viimased viis aastat. EASis oldud aasta jooksul on ta abistanud erinevatest sektoritest üle 30 Eesti ettevõtte, aidates neil mõista Hiina turu eripärasid ning maandada turule sisenemise raskuseid. Enne EASiga liitumist töötas Ilaria nii Hiina Euroopa Liidu projektides kui ka erasektoris, mis arendasid ja hõlbustasid dialoogi Euroopa ja Hiina äriringkondade vahel, näidates kultuuri ja strateegia tõhusust. Ilaria valdab ka Hiina keelt, millest on suur abi kohalikus asjaajamises ja müügitoetusmaterjalide ettevalmistamises.

Alates 2020. aasta juunist on Ilaria Eesti riiklik esindaja Hiina Euroopa Liidu Kaubanduskoja nõukogus.

EASi Hiina eksporditeenused (eas.ee/eksport-hiina) oleme koondanud ühte kohta, et ettevõtjatel oleks neid mugavam leida.

Ilaria Perla (EASi ekspordinõunik)

12.20

“Storytelling”
Steve Rawling (endine BBC TV News ajakirjanik ja praegune BBC Academy koolitaja Suurbritanniast)

13.15

Paneelarutelu “Müük välisturgudel muutunud olukorras“
Osalejad: Katrin Reinaste-Parve (Thermory AS), Jaen Uussalu (Plaat Detail OÜ), Leida Kikka (Samelin AS), Priit Kallas (Iglucraft OÜ)

Moderaator: Kaarel Mikkin

14:15

Norra turu ülevaade

EASi ekspordinõunik Ryte Venckuviene on 14 aastat Norras elanud leedulane. Tal on pikaegne kogemus hanke- ja ostujuhina ehitussektoris ning tootmisettevõtluses. EASi esindajana saab ta aidata Eesti ettevõtjatel määratleda need võimalikud turunišid, kus oleks võimalik edu saavutada ka kriisijärgsel ajal. Tema sõnul peab Norra turul edu saavutamiseks olema eristuv, kestlik ning keskkonnasõbralik toode või teenus.

Norra turu vallutamisel on oluline põhjalik eeltöö ning selleks tasub ühendust võtta EASi ekspordinõunikuga.

Ryte Venckuviene (EASi ekspordinõunik)

14.20

Riigi panus ekspordi edendamisel
Viljar Lubi (Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi majandusarengu asekantsler)

14:35

Soome turu ülevaade

Irene Surva-Lehtonen on elanud ja töötanud Soomes üle 20 aasta ning EASi Soome esinduses alustas tööd ekspordinõunikuna 2013 aastal.
Aasta jooksul teenindab Irene umbes 100 EASi klienti erinevatest sektoritest ning aitab ettevõtetel leida uusi koostööpartnereid ja kliente Soome turul. Logistiline lähedus, sarnane keel ja kultuur annavad Eesti ettevõtjatele eelise olemasolevate partnersuhete tihendamisel ja uute kontaktide loomisel Soomes. Soome on Eesti suurim kaubanduspartner ning Soome eksporditavate teenuste ja toodete nimistu on teiste eksporditurgudega võrreldes kõige mitmekesisem.

Enne EAS-i töötas Irene Soome ettevõtetes ja tegeles toodete, teenuste ekspordimüügiga Baltimaadesse ja Venemaale.

Irene on Soome-Eesti kaubanduskoja SEKY juhatuse liige.

Kui teie ettevõte on huvitatud Soome turule sisenemisest, siis on teil abi EASi teenustest ning võite võtta otse ühendust, kontaktid leiate päevakava alt.

Irene Surva-Lehtonen (EASi ekspordinõunik)

14.40

Päevajuhi lõpusõnad

Esinejad

Steve Rawling

Endine BBC TV News ajakirjanik ja praegune BBC Academy koolitaja Suurbritanniast

Priit Kallas

Iglucraft tegevjuht

Jaen Uussalu

Plaat Detail OÜ juhatuse liige, Figuurid Invest OÜ juhatuse esimees

Leida Kikka

AS Samelin juhatuse-esimees-tegevdirektor

Liisi Himma

Swedbanki ettevõtete panganduse juht

Kaarel Mikkin

Brand Manual asutaja, partner ja disainer

Raul Kirsimäe

Swedbanki tööstusosakonna juht

Taavi Madiberk

Skeleton Technologies’e tegevjuht ja kaasasutaja

Emöke Sogenbits

Tartu ja Narva HANZA Mechanicsi metallitehaste juht, aasta naine 2019

Viljar Lubi

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi majandusarengu asekantsler

Katrin Reinaste-Parve

Thermory AS müügidirektor ja juhatuse liige

Ekspordinõunikud

Kristi Kivi Frimpong

Ekspordinõunik Rootsis

kristi.kivifrimpong@eas.ee

Töökeeled: taani, rootsi, inglise, eesti

Irene Surva-Lehtonen

Ekspordinõunik Soomes

irene.surva-lehtonen@eas.ee

Töökeeled: soome, inglise, eesti

Leana Kammertöns

Ekspordinõunik Saksamaal

leana.kammertons@estonia.eu

Töökeeled: inglise, saksa, eesti

Tiina Kivikas

Ekspordinõunik Saksamaal

tiina.kivikas@eas.ee

Töökeeled: eesti, saksa, inglise

Ryte Venckuviene

Ekspordinõunik Norras

ryte.venckuviene@eas.ee

Töökeeled: norra, inglise, vene

Ilaria Perla

Ekspordinõunik Hiinas

Ilaria.perla@eas.ee

Töökeeled: prantsuse, hiina, inglise, itaalia

James S. York

Ekspordinõunik USAs

james.york@eas.ee

Töökeeled: inglise

Kontakt

Küsimustega palun pöörduda maret.mae@swedbank.ee, tel 5069451.